Audi motor sporları

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

► Audi e-Tron, İngiltere’de 70.800 Sterlin’e mal olacak
► EQC, i-Pace’ye tüm elektrik rakibi
► Audi 249 kilometrelik bir EV aralığı iddia ediyor

Audi e-Tron’u geçen yılın sonlarında ilk gördüğümüzde Ingolstadt bize bunun sadece elektrikli buzdağının görünen kısmı olduğunu söyledi – başka bir Sportback model ve hali hazırda boru hattında bulunan beş elektrikli Q aracı. Şimdi casus fotoğrafçılarımız, aynı MLB platformunu temel alan Audi e-Tron’un Sportback sürümü olan elektrikli Audi # 3’ü ( sonra) taktılar.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

Soğuk hava testlerinde görülen yeni otomobil, ‘SUV Coupes’ den bir başkasıdır ve esasen daha eğrilmiş ve sportif bir his için alt çizgi bir çatıya sahiptir. Sonuçta, buna Sportback denir.

Yeni görünümlere rağmen, bu ve aşağıdakiler hakkında daha fazlasını okuyabileceğiniz standart e-Tron arasında performans farkları beklemiyoruz.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

Audi e-Tron: Hadi biraz bağlam alalım

E-Tron, Audi’nin mevcut kadrosunda Q7 ve Q5 arasında bir yere oturacak, ancak gerçekte ikincisinden daha düşük. Kaykay-pil konfigürasyonuna rağmen, Audi çatı hattını güzel ve alçak tutmayı başardı – bu da kesinlikle Ingolstadt’taki tasarımcılara yardım eli veriyor.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

Audi e-Tron: muhafazakar tasarım

Burada birkaç şok var: Audi e-Tron, daha geniş Audi ailesinin tanıdık tasarım el kitabını korurken, aynı zamanda tamamen elektrikli güç aktarımını belirten birkaç unsur da içeriyor. Bu şekilde koyun, Merc’in ağır stilize EQC’si gibi insanları yabancılaştırmaz.

Bugün satılık en iyi EV’ler ve elektrikli arabalar için rehberimizi okuyun

Ön ve arka lambalar, Audi tasarımcılarının bilgisayar soğutucuda gördüğünüz aynı tür yapılara eko ettiğini söyleyen çizgili ışık bölümlerine sahiptir – ve CAR, yeni A8’in arka lambaları gibi, üretim modelinde canlandırılacağını anlar. . Her iki durumda da, e-Tron’u Audi’nin gittikçe benzer görünen aralığının geri kalanından ayırmanın bir yöntemidir. Ve 2025 yılında katlanarak büyümeye başlayan e-Tron serisi ile Ingolstadt’ın tasarım ekipleri bu SUV ile gelecek için planlama yapıyor.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

Çoğu elektrikli otomobilde olduğu gibi, verimlilik de önemlidir ve otomobilin ön tarafındaki hava perdeleri ön tekerleklerin etrafındaki sürükleyici türbülansı azaltmayı amaçlar. Ve bu tekerlekler büyük olacak: e-Tron’un dış tasarımcısı, otomobilin serbest bırakılmasının önündeki bir seminerde ‘tasarımda büyük tekerleklere sahip hiçbir şeyi yanlış yapmadığınızı biliyoruz.’ Yeni kauçuk için Kwik-Fit faturalarını taktığını duydu mu?

Çoğu çekim freninde, hızlı vagonda ve SUV’da olduğu gibi, arka cam da oldukça sert bir şekilde tırmıklandı, bu yüzden Audi ekstra depolama masraflarına dinamik bir bakış attı.

Audi e-Tron: gelecekten gelen iç (veya A8)

İçinde, e-Tron çağdaş bir Audi’ye çok benziyor, ancak EV temellerinden gelen birkaç önemli farklılığa sahip. A8 gibi, e-Tron da Audi’nin siyah panel düzeni dediği şeyi içeriyor, ancak bu esasen Ingolstadt dışı konuşmalarda ‘çok sayıda dokunmatik ekran’ anlamına geliyor. A8 ve A7 gibi, bunlar dokunsal geri bildirimlere sahiptir ve orta konsolun altındaki başka bir panelle birlikte iki katman halinde düzenlenirler.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

İletim tüneli eksikliği, e-Tron’un ICE ile güçlendirilmiş eşdeğerinden daha havalı hissettiği anlamına gelir ve onun yerine daha şık bir vites seçiciye sahip büyük bir kübik delik bulacaksınız. Sanal Kokpit de burada, ancak iç mekanın en önemli özelliği Audi’nin yeni kapı aynası tabanlı kameraları olması.

Konvansiyonel aynalar yerine otomobilin dışına yerleştirilen yeni kameralar, görüntüleri kapının içindeki iki dijital ekrana besler ve bunlar herhangi bir üretim otomobilinde ilk gördüğümüzlerdir. Audi, kameraların otomobilin genişliğini 15 cm azalttığını ve sürtünmede de önemli bir düşüş olacağını söylüyor.

Sadece bunların Birleşik Krallık’ta bir seçenek olacağına dikkat edin; onlar için fazladan ödemek zorunda kalacaksın.

Audi e-Tron: teknoloji ve teknik özellikleri

Özellikleri gelince? Elektrikli Audi, toplamda 300 kW’a kadar üreten iki elektrik motoru kullanacak.

Her iki motor da aynıdır, ancak arka motor biraz daha büyüktür ve her ikisi de çift kişilik yatağın büyüklüğünde olan 2280 mm x 1630 mm x 340 mm büyüklüğündeki bir pil ile çalışır. Belirtilen 95kWh kapasiteye sahip akü, geleneksel EV kaykay düzenindeki tekerlekler arasında oturur. Toplamda 432 hücre var, ancak bunlar 36 ayakkabı kutusu boyutunda birime yerleştirilmiş ve her biri kendi darbe korumasına sahip.

Normal çalışmada, e-Tron size 265kW güç, 561Nm (414lb ft) tork ve 0-60mph süre 6.4 saniye verir. Boost modunda, 300kW güç, 664Nm (490lb ft) tork ve 0-60mph zaman 5.5sec vardır, ancak bunun yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabildiğini unutmayın.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

Audi e-Tron: şarj ve menzil

Audi, e-Tron’un 120kW şarj kullanırken 30 dakika içinde% 0-80 arasında şarj sağlayabileceğini ve Audi’nin şarj işlemi için iki ev şarj cihazı getirdiğini söyledi. Gecelemekte olan Compact 11kW şarj sistemi e-Tron’unuzu 8,5 saatte tamamlayacak, akıllı bir Charging System Connect ise Ingolstadt’a göre 22kW şarjla 4.5 saatte yapacak.

Sonuncusu akıllı ev entegrasyonuna da sahiptir, ancak Audi’nin yeni açıklanan Akıllı Ev enerji sistemi ile de uyumlu olup olmadığı açık değildir.

Audi e-Tron SUV: Sportback 'coupe' testi tespit edildi

Daha fazla uzaklaşırsanız, 220’nin üzerinde işletmen arasında yaklaşık 72.000 şarj noktasından oluşacak olan Audi’nin e-Tron Ücretlendirme Hizmetini kullanabilirsiniz, ancak bunları tek bir sözleşmeyle bağlar. Başlamak için temassız kartla veya QR uygulamasıyla ödeme yapabileceksiniz ve her ayın sonunda bir fatura alacaksınız – hayır, Tesla Supercharging gibi ücretsiz olmayacak …

Audi, ayrıcalık için para ödemek zorunda kalmadan önce bir yıl boyunca planının bir parçası olmanıza izin verir – artı elbette kullanılan elektriğin şarj masrafları. Audi henüz kablosuz şarj işleminden bahsetmedi, bu yüzden hem Mercedes hem de BMW gibi görünüyor. o bölgedeki e-Tron’un üstünden atla. Ancak, muhtemelen sadece bir zaman meselesidir.

Audi e-Tron: ne zaman geliyor ve ne kadara mal olacak?

Ve Audi e-Tron’un satın alma fiyatı? İngiltere’de 70.800 £ ‘a mal olacak.

Üretime çoktan başlandı ve ilk e-Tron modelleri 2019 yılına kadar müşterilere ulaşmalı. Bu fiyat, fiyatlara rağmen Audi’nin nispeten yüksek hacimli bir otomobil olmasını bekliyor ve günde 400 motoru ve dolayısıyla günde 200 otomobil üretiyor Belçika merkezli fabrikadan.

Dahası, eski A1’i de üreten fabrika, 600 milyon Euro (533 milyon £) enjeksiyon yaptı ve aynı zamanda Audi’nin yeni e-Tron için motorları üreteceği yer. Audi, batarya tarafında LG destekli Porsche Taycan gibi bir uzmanlıkla satın alıyor.

PPE sistemi ile Porsche ve Bentley, VW, Porsche ve daha fazlası ile MLB sistemi arasında çok fazla platform paylaşımı olduğu için, yakında Audi gelişmiş parçaları olan diğer VW Group otomobillerini görmemiz mümkün. En azından üretim ve maliyet tasarrufu açısından anlamlı olurdu.

Daha fazla elektrikli otomobil okuma

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı