Audi motor sporları

Audi, Level 3 özerkliğine sahip ilk otomobili nasıl yaptı?

► Audi A8 Seviye 3 teknolojisi
► Özerklikte “oyun değiştirici”
► Audi nasıl başardı?

Audi’nin 2017 yılı sonlarında satışa sunulan A8 limuzini, otomatik pilot yeteneklerini ‘bir sonraki seviyeye’ götüren, otonom sürüş için bir ‘oyun değiştirici’. Bu nedenle, şirketin pilot sürüş şefi Mirko Reuter’ın olduğunu iddia ediyor.

Tesla otomobilleri otoyol hızlarında dakikalar boyunca kendilerini sürdürebilir ve belirleyici sollamalar yapabilirken, sonuçta sürücünün güvenliğinden ve diğer yol kullanıcılarının güvencesinden hala sorumlu olması. A8’de öyle değil.

Reuter, “Bazı durumlarda sürüş görevini aracın kendisine devredebilir ve araç kendisini sürüp her şeyi izler” diyor Reuter. ‘Sürücü arabada sürülürken başka bir şey yapabilir, örneğin video izleyin.’

Yeni Audi A8 hakkında bilmeniz gereken her şey

Bu hands-off ve hands-off sürüşü, Audi’nin, 3. Seviye özerklik olduğunu beyan eder. Şirket, Aktif Hız Denetimi ve Şeritten Ayrılma Uyarısı gibi sürücü destek sistemlerinin aracı sürmek için birlikte çalıştığı Seviye 2 olarak pazardaki her şeyi kararlaştırır.

Reuter, “Onlarla her zaman sorumlusun” diyor. ‘A8 ile olan fark bu, sürüş görevini araca veriyorsunuz ve araç alıyor. Pilot olduklarını söyleseler bile, bu bir sürücü yardım sistemi. ‘

Kulağa iyi geliyor. Peki Audi’nin özel sosu nedir?

Audi’nin otomobilin vizyonunu geliştirmek için dünyanın ilk otomotiv lazer tarayıcısı olduğunu iddia etmesiyle teknolojinin çok önemli olduğu konusunda hiçbir sürpriz yok. Bu, plakanın altındaki alt ızgaraya monte edilir ve 80 metre mesafeden 145 ° görüş açısı sağlar. Lazer ışınları (evet, sürtünme lazerler, Austin Powers’ın fanları), önündeki çevrenin bir resmini sağlamak için ileri bir milisaniyeden daha kısa sürede nesnelerden yansır ve işlenir.

Audi, Level 3 özerkliğine sahip ilk otomobili nasıl yaptı?

Lazer tarayıcı, otomobilin etrafındaki alanı ve yol işaretlerini izlemek için BMW, Volvo etradar, kamera ve çoklu sensörler tarafından kullanılan temel özelliklere ek olarak bulunur. Audi ayrıca, tüm özerk sistemlerden gelen verileri işleyen ve aracın ne yapması gerektiğine karar veren ‘zFAS’ kontrol panosunda muazzam miktarda bilgi işlem gücü sağlar. Tüm bu kit ile birlikte, Audi’nin yeni bir elektronik mimariye ihtiyaç duyması sürpriz değil, bu yüzden rakipler gece boyunca yetişemez.

Seviye 3 özerkliğine ve ötesine geçmek, sadece diğer durumlarda, mühendislerin dediği gibi fazlalıkların yedeğini almak için birçok sistem gerektirir. Ve Reuter, ‘görme’ sistemlerinden bilgisayar işlemeye ve sürüş sistemlerine kadar çok fazla fazlalık listeledi: ‘bizim için iki frenleme sistemine ve bir hata durumunda iki güç kaynağına sahibiz’.

Mükemmel, çok geçmeden kapıma şoförlük yapmak için sabırsızlanıyorum …

Ne yazık ki bu sistemi kullanabileceğiniz parametreler son derece spesifik. Audi, ne zaman ve nerede kullanılacağına dair büyük bir ipucu veren Trafik Sıkışıklığı Pilotu olarak adlandırıyor: dur / kalk otoyolunun tıkanması durumunda, 60km / s (37mph) hızlarda. Sistemin Armco’nun diğer tarafında olduğu gibi yaklaşmakta olan trafik hakkında endişelenmesi gerekmez.

Audi, Level 3 özerkliğine sahip ilk otomobili nasıl yaptı?

Tüm sensörler ve GPS konumlandırma A8’in şartların bir dönüş yapması için uygun olup olmadığına karar vermesini sağlar. Otomobil, daha sonra araç seçicisinin önündeki Audi AI düğmesine basan sürücüyü alarm cihazında uyaracaktır. Bunun tersine, eğer trafik hızlanırsa, bir dizi çan sesi ve görsel uyarılar sürücüyü tekrar tekerleği almaya zorlar – eğer değilse, araba kendini şeritte durur.

Başka potansiyel aksaklık var mı?

Gerekli tüm teknolojiyle birlikte, Trafik Sıkışıklığı Pilotunun A8 üssünde standart olmasını beklemeyin, ki bu Almanya’da 90.600 Euro’ya mal olacak. Ancak para nesne olmasa bile, kendi kendine pilotluk sistemi devreye girmeden önce temizlemesi gereken bütün bir Büyük Milletlerarası düzenleyici engel vardır.

Audi, Level 3 özerkliğine sahip ilk otomobili nasıl yaptı?

Avrupa’da, bireysel ülkeler, ABD’de görevlerini bireysel devletlere düşen, kendi kendine sürüş araçlarına izin vermek için yasal düzenlemelerden sorumludur. Ve Çin’de, hükümet bu noktada özerk araç testlerine bile izin vermiyor. Kısa bir süre önce özerk sürüşe izin veren bir yasayı geçiren Almanya’da bile, A8’in teknolojisinin hala sertifikalandırılması gerekiyor.

Reuter, “Üç zorluk var” diyor. “Ülke için yasal çerçevenin mevcut olması gerekiyor, homojenleşmenin sağlanması gerekiyor ve her eyalet ve ülkede kapsamlı testler ve onaylamalar yapmanız gerekiyor. Bu üçlünün 2018’den başlayarak pazara sunulması için karşılanması gerekiyor. ‘

A8’in lansmanını dört gözle bekliyoruz – bir otomobil üreticisi ilk kez tıkanıklığa tıkanmış yolları arayacak. İngiltere, özerk mevzuatı hızlı bir şekilde geçirme sözünü yerine getirirse, M25 ideal olmalıdır.

Audi incelemelerimize buradan göz atın

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı