Audi motor sporları

Audi'de CEO olarak tutuklanan yeni bekçi patronu

► Audi CEO’su Rupert Stadler tutuklandı
► Sondaya engel olabileceği korkular üzerine tutuldu
► Abraham Schot geçici patron olarak devraldı

Audi CEO’su Rupert Stadler’in tutuklanmasından sonra Volkswagen grubu emisyon skandalına ilişkin devam eden soruşturmada İbrahim Schot’ı görevli başkan olarak atadı. Schot (yukarıdaki resimde solda), Eylül 2017’den beri Audi’nin satış ve pazarlama şefidir.

Münih savcıları, Stadler’in pazartesi sabahı erken saatlerde evde tutuklandığını ve daha sonra delilleri bastırarak veya tahrif ederek devam eden bir soruşturmayı engelleyebileceği korkusuyla bir hakim tarafından gözaltına alındığını söyledi. Avukatlarıyla konuştuktan sonra Çarşamba günü sorgulanacak.

Audi merkez ofisinde yaptığı açıklamada, ‘Audi CEO’su Rupert Stadler, 18 Haziran’da Münih II Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine gözaltına alındı. Stadler, Denetleme Kurulunun onu Audi AG’nin Yönetim Kurulu ve Volkswagen AG’nin Yönetim Kurulundaki görevinden serbest bırakmasını istedi. Volkswagen ve Audi Denetleme Kurulları, Stadler’in onu görevinden alma isteğini yerine getirdi. Bu sürüm, tutuklanmasına yol açan koşullar netleşene kadar geçici olarak uygulanır. ‘

VW emisyon skandalı: bir açıklayıcı

Audi ve dizel emisyon krizi

Eylül 2015’te Audi’nin ana şirketi olan Volkswagen, ilk olarak dizel emisyon testlerini aldatmak için araçlarına araç taktığını kabul etti. Araç üreticisi, yazılımı dünya genelinde 11 milyon dizel araca kurdu; bu da İngiltere’de 1.2 milyon da dahil – yani araçların ne zaman test edildiğini bildiği ve emisyonlarını buna göre düşürdüğü, hedeflerini yapay olarak karşıladığı anlamına geliyordu.

Audi'de CEO olarak tutuklanan yeni bekçi patronu

Geçtiğimiz ay VW, 60.000 Audi A6 daha aldı ve dizel motorlu A7 modelleri bir yenilgi cihazına sahipti – 2017’de geri çağrılan 850.000’in üzerinde.

VW ve Audi’yi kontrol eden Porsche SE sözcüsü, Stadler’in tutuklanmasının Pazartesi günü yapılan bir denetim kurulu toplantısında görüşüleceğini söyledi. Stadler, skandalın ortaya çıkmasından bu yana alınacak en üst düzey grup yetkilisidir.

Skandal şu ​​ana kadar VW grubuna geri alımlarda, para cezalarında ve tazminat ödemelerinde 25 milyar Euro’dan (22 milyar £) fazla bir maliyete sahipti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı