Audi motor sporları

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

Yeni 2018 Audi A1 açıklandı
► Daha akıllı, şık bir VW Polo
► Daha uzun, daha geniş, daha düşük techfest

İlk incelemede Audi’nin en küçük arabası stilistik ve mekanik olarak ileriye doğru büyük bir adım attı. Sadece beş kapılı bir hatchback olacak, üç kapılı planlı değil – ve aynı zamanda lansman sırasında da hiçbir ipucu yok.

Bu Mk2 A1 Sportback; Orijinal, 2010 yılında geri çekildi, inan veya inanma. ARAÇ bir yıl boyunca birlikte yaşadı ve burada uzun süreli testimizi okuyabilirsiniz . Aradan geçen sekiz yıl, gardırobunda çok fazla para harcadı, ancak geçen yıl İngiltere’de yaklaşık 24.000 kayıtlı olmasına rağmen hala güçlü bir satıcı olmayı sürdürüyor. Audi, lansmanından bu yana dünya çapında 830.000 katı sattı.

Audi , bu sayıyı artırmayı umuyor, kesilmiş Mk2 Audi A1.

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

2019 Audi A1’deki yenilikler neler?

Her şey. Bu Volkswagen grubunun her yerde hazır olan MQB platformundan döndürülmüş yepyeni bir model. Yani gelen, Wolfsburg’un imparatorluğun genelinde küçük ve orta ölçekli araba destekleyecek yağlı bit için mühendislik stenografi var Golf için Octavia , Polo için Arona . Audi’nin Brüksel tesisinden ziyade Seat’da Martorell fabrikasında İspanya’da yapılacak.

Daha spesifik olarak, bu MQB AO mimarisidir ve etrafına sarılmış keskin tasarım, yeni 2018 A1’in boyutlarını daha uzun (+ 56mm ila 4029mm), daha geniş (+ 35mm ila 1740mm) ve daha düşük (-13mm ila 1409mm) yapar. Audi’ye göre, 0.31 sürüklenme derecesine sahip küçük bir hatchback için aero verimli.

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

‘Mevcut araba biraz yuvarlakça; Bu daha güçlü, ‘Dış tasarımcı Juergen Loeffler CAR dergisine söyledi. Ingolstadt tasarımının güvenilir bir teğmeniydi – Mk1 A1 ve üçüncü nesil TT’den sorumluydu.

‘Daha az krom kullanıyoruz. Kromun A8 gibi lüks otomobiller için daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yeni A1’e alüminyum tek çerçeveli ızgara sipariş edebilirsiniz, ancak siyah çerçeve daha sportif görünüyor. ‘

Tasarım hikayesi

Daha kısa çıkıntılar ve artan yolcu bölmesi alanı, giden modele göre 94 mm boyunca uzanan daha uzun dingil mesafesi ile sağlanır. Yeni A1, sonuç olarak daha sportif, daha az düzgün bir görünüme sahip.

Daha az yumuşak sabun sabunu, daha fazla bebek Quattro. Biraz daha sportif bir atletizm enjekte etmek ve aracı görsel olarak düşürmek için tasarlanan bu güçlü boşluklar ve çoklu yan kırışıklıklar sayesinde küçük parçaların hiçbirine yardımcı olmadı. A1’in ürün pazarlama şefi Steffen Tarashti bunu şöyle ifade ediyor: ‘Artık yuvarlak değil, tatlı değil. Çok erkeksi – kaslarını gösteriyor. ‘

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

Motor kaputunun ön kenarındaki üç yuva (yukarıda) 1984’ün başından beri Audi Sport Quattro’dan alınan küçük bir tehlike söz konusu değil. Loeffler göre – ‘bir ok başı gibi fütüristik bakmak Yıldız Savaşları farlar’ yeni gibi 31mm gergin parça, konuda da yardımcı olmaktadır.

Standart modeller iki yuvaya sahiptir; üç yuva, bir S Line trimine baktığınızı gösterir. Ayrıca S Line spec üzerindeki uzatılmış arka spoylere dikkat edin. Bu yuvalar, tamamen işlevseldir, bu arada, sıfır işlevsel yararı vardır.

Kişiselleştirme bolca

Audi, yeni A1’de bir dizi kişiselleştirme sunacak. Birçok alıcının yapması beklenen önemli değişikliklerden biri, 11 dış cephe boyası seçeneğinin aksine renkli bir çatı seçmek. Audi tasarım departmanının 18 yıllık ustası Loeffler, ‘Çatı grafiği daha düşük ve daha sportif görünmesini sağlıyor’ diye itiraf ediyor.

Bütün bu eril konuşma neden? Son A1, görünüşe göre, en genç alıcı profiline ek olarak, herhangi bir Audi’nin en yüksek kadın erişimine sahipti. Alıcının dörtte üçü marka için yeniydi. Bunu kaybetmek istemese de, erkek alıcıları bu kadar yabancılaştırmayacağından emin olmak istiyorlar.

Büyüme hamlesi, konaklama birimlerinin de öncekinden daha iyi olduğu anlamına gelir:

  • Önyükleme alanı (koltuklar) 335 litre (+65)
  • Önyükleme alanı (koltuklar aşağıya) 1190 litre (+170)

Tekerlek ebatları gümüş, beyaz, siyah veya bakır alaşımı seçenekleriyle 15 ila 18 inç çapında uzanır. Şu anda VW Grubu’nu saran çok fazla bakır var gibi görünüyor (yeni Cupra Ateca modellerinde alaşımlar varsa).

Yeni Audi A1’in kabininin içinde

A1 Sportback’in iç tasarımı en yeni Ingolstadt trendleri ile mükemmel: 10,3 inç dijital kadranlar ve Sanal Kokpit alıyorsunuz, böylece cihazlarınızı tam genişlikte bir haritaya dönüştürebilir veya hızınızı izleyebilirsiniz; MMI Touch, kullanımda değilken siyaha solan merkezi bir dokunmatik ekrandan küçük işlevlerin çoğunu kontrol eder; ve farklı kabin renkleri ve süslemelerinin her türünü kişiselleştirebilirsiniz (ilham almak için aşağıdaki kumlu sarı iç kısımlara bakın).

Sürücü odaklı, sportif temayı sürdürmek, tıpkı eskiden BMW kokpitlerinde olduğu gibi sürücüye doğru 13 derece açılı olan orta konsoldur.

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

En önemlisi, öncekinden daha geniştir ve Audi kalitesi için standartlara uygundur. İyi yapılmış, ancak giden A1’in kabinden daha sportif. Bunun temelde kılık değiştirmiş bir Polo olduğu düşünüldüğünde, premium ve sportif hissetmek iyi gelir. Biliyoruz, çünkü zaten oturduk.

Doğal ses işleminin normal konuşma yoluyla birçok işlevi kontrol ettiği söylenir; Ancak bunu henüz denememiz gerekmedi. Bu yaz daha sonra yeni Audi A1’i incelediğimizde rapor edeceğiz.

B&O stereo, Apple CarPlay ve Android Auto gibi tatlılar da mevcuttur, ancak bunlar düşük özelliklerde maliyet seçenekleri olabilir. Ayrıca okuldayken bir çocuk disko sallamak isteyenler için 30 renkli iç LED aydınlatma seçeneğine dikkat edin.

Audi A1 Sportback: İngiltere fiyatlar ve görüşler

Henüz yeni A1’in İngiltere’nin fiyatları ve maliyetleri konusunda resmi bir onay yok, ancak bu aralığın bugün 17.280 sterlin olan başlangıç ​​noktasından biraz daha yüksek olması muhtemel görünüyor. Buraya sipariş kitapları, Temmuz 2018’de, 2018’deki ilk teslimatların öncesinde açıldı. Fiyatı 18.000 £ ‘dan alıyoruz.

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

Aşağıdaki Audi A1 motorlarından birini seçin:

  • Audi A1 25 TFSI 1.0 3cyl, 94bhp, 136lb ft
  • Audi A1 30 TFSI 1.0 3cyl, 114bhp, 148lb ft
  • Audi A1 35 TFSI 1.5 4cyl, 148bbp, 184lb ft.
  • Audi A1 40 TFSI 2.0 4cyl, 197bhp, 236lb ft

Sonuncusu standart olarak S Tronic çift kavramalı şanzımana sahiptir; daha alçak modeller manuel veya S Tronic otomatik seçenekleriyle gelir. Audi A1’lerin çoğu önden çekişli olacaktır, ancak daha güçlü modeller Haldex-Cluch ile çalışan Quattro aktarma organları ile desteklenebilir. Açıkçası, hiçbir dizel motor onaylanmadı.

Bir VW Polo’nun donanıma dayanmasına rağmen, mühendisler daha düşük sürüş yüksekliği, daha doğrudan direksiyon ve farklı süspansiyon ayarlarıyla farklı sürüş yapacağını söyledi. Her ne kadar Sürüş Seçimi mevcut olsa da, adaptif damperler yerine sadece gaz tepkisi, vites değiştirme hızı ve direksiyon ağırlığını değiştirir. Aynı zamanda daha sportif hissettirmek için farklı motor gürültüsüne boğar.

Yeni Audi A1: Bilmeniz gereken her şey

Peki ya S1 veya Allroad?

Nurburgring’de bir Allroad varyant testi yaptık. İlk bakışta, resimde görülen A1 (yukarıda) standart arabaya çok benziyor, ancak daha yakından bakın ve daha büyük tekerlekler ve biraz daha yüksek bir sürüş yüksekliği göreceksiniz: ikinciyi kamuflajla gizlemek zor!

Önce yeni hatchback’in S1 versiyonunu görmeyi umuyorduk, ancak bir Allroad varyantı Audi’nin yeni hatchback serisinde iki katına çıktığını ve kompakt / off-road / crossover nişinde çok fazla talep beklediğini gösteriyor.

Yeni Audi A1 Allroad hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra bu sayfayı güncelleyeceğiz.

Audi incelemelerimize buradan göz atın

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı