Audi’nin yeni V6 motoru açıklandı

► Audi’nin yeni V6’sının cildi altında
► Yeni Audi SQ5’te piyasaya sürüldü
► Yeni nesil hibrid Audi A8’de de

VW Grubu içinde yeni bir motor stratejisi var.

V6 motorlarının sorumluluğu, kısa süre önce atanan Dr. Franz Bäumel başkanlığında, 2500 mühendisin hem Vee motorlarını hem de yakıt hücresi teknolojisini geliştirmekle yüklenen Audi Neckarsulm tesisinde yoğunlaşıyor.

V8 benzinlerinin sorumluluğu şimdi Porsche’ye aittir, her ikisi de markaya sahiptir – ve biri VW Grubu içindeki Bentley ve Lamborghini gibi diğerlerinin motorları kendi özelliklerine göre ayarladığı varsayılır.

Yeni motor dönemi 3,0 V6 ile başladı

Bu yeni stratejinin ilk meyvesi, yeni Audi SQ5’in kaputu altındaki (aşağıda) 2995cc V6. Ayrıca, RS5 için 2,9 litrelik bir sürüm de var, süpürme hacmi 100cc azaldı ve 588bhp’lik çıktının ilave stresiyle başa çıktı.

SQ5’te V6, 5400 ve 6400 rpm arasında 349bhp ve 1370 – 4500 rpm arasında 369lb ft geliştirir.

Audi’nin yeni V6 motoru açıklandı

CAR’ın 2017 Audi SQ5’in ilk sürücüsünü okumak için buraya tıklayın

Olağandışı bir V6 için, tork ataletini dengelemek ve düzgün çalışmayı desteklemek için denge miliyle daha geleneksel 60 ° yerine 90 ° blok açısına sahiptir. Bu tasarım aynı zamanda, ağırlık merkezini düşürmeye, ayrıca paketleme ve katalizör yerleşimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Weightwatchers diyet öder

Alüminyum konstrüksiyonu sayesinde motor yalnızca 172 kg ağırlığında, derin etekli çelik silindir gömlekleri ve sürtünme kayıplarını azaltmak için yeni geliştirilen alüminyum piston halkaları ile birlikte.

Norm haline geldiğinde, çift kaydırmalı turboşarj, her iki silindir bankasından gelen egzoz dalları ile türbin çarkı önünde birleşene kadar ayrı olarak çalışan vene içine monte edilir. Egzoz gazı akışını iyileştiren ve etkileyici düşük tork tepkisi ile sonuçlanan bu tasarımdır.

Bu arada, egzoz manifoldunun kendisi silindir kafasına entegre edilmiştir, böylece manifold soğutma sıvısı ile temizlenir, böylece motor daha hızlı ısınır ve sıcak olduğunda egzoz sıcaklıkları düşer.

Audi’nin yeni V6 motoru açıklandı

Yeni V6’da kayda değer başka hile teknolojisi var mı?

Kısmi yük altında dört silindiri kapatan Audi’nin valvelift sisteminin (AVS) en yeni sürümü var. Audi’nin ‘B-döngüsü’ yanma işlemi olarak tanımladığı şeyi yaratan merkezi konumdaki enjektörlerle birlikte; etkin bir şekilde Miller Döngüsünün gelişimi.

Sıkıştırma aşamasını yapay olarak kısaltarak, daha yüksek bir baz sıkıştırma oranı yaratır. Sıkıştırma strokundan nispeten daha uzun olan bir güç strokuyla birlikte bu daha verimli yanma ve daha yüksek motor verimi sağlar.

Kısmi yük altında, AVS, 130 ° eksantrik mili açısının çok kısa bir giriş açıklığına izin verir, giriş valfini erken kapatır ve böylece giriş fazını kısaltır. Daha yüksek yüklerde, sistem daha uzun çalışma süresi ve daha büyük valf strokuyla bir eksantrik mili profiline geçer, motor normal 11.2: 1 sıkıştırma oranında çalışır.

Bir sonraki Audi A8 de dahil olmak üzere gelecekteki hibrid güç aktarma organlarının bir parçası olacak yeni motor

Bäumel, motorun (aşağıda) 2017 yazında piyasaya sürüldüğünde daha fazla ilerleme görecek olan hibridleştirme stratejisinin bir parçası olarak ofsetten tasarlandığını vurgulamak istiyordu.

Audi’nin yeni V6 motoru açıklandı

Bu uygulamada, V6, 18 ve 100mph arasında 45 saniyeye kadar motor durmasına izin verecek, mevcut NEDC döngüsünde her 62 mil için potansiyel bir 0.7 litre tasarruf sağlayacak olan, kayışlı bir entegre marş-jeneratörüne eşleştirilecektir.

Motorsuz deniz kenarı sadece DSG donanımlı araçlara veya tam otomatik şanzımanlara uygulanabilir, ancak bu on yılın sonuna kadar dizel dahil tüm Audi portföyünde yuvarlanacaktır.

Daha fazla otomotiv teknolojisi haberleri için buraya tıklayın

Leave a Reply