E-tron yaşı: Audi E-tron Sportback konsepti, EV planlarını ileriye taşıyor

► Audi e-tron Sportback konsepti açıklandı
► Şangay’da gösterilen tamamen elektrikli coup-SUV
► 2019 yılında üretime onaylandı

Bu yeni şık coupe-SUV yaratma Audi E-tron Sportback: Audi’nin elektrikli otomobil dünyasına hakim olma planlarını ön plana çıkaran tamamen elektrikli bir konsept otomobil. 2017 Şangay Otomobil Fuarı’nda ilk defa halka duyuruldu ve 2019’da piyasaya sürülmek üzere bir üretim sürümü onaylandı.

E-tron Sportback, üç yeni EV’nin ikincisidir Ingolstadt, 2020 yılına kadar satmak istiyor. Bu üç otomobilden birincisi, geldiğinde Q6 E-tronu olarak adlandırılabilecek üretim versiyonu olacak. Bunu 2018’de takip edeceksiniz. Bunu bir yıl sonra burada gördüğünüz sporcu E-tron Sportback ve ardından 2020’de VW Group’un MEB platformunda kompakt bir EV takip edecek.

Şangay motor gösterisine tam rehberlik için buraya tıklayın

Bana bu bakışlardan daha fazla bahset…

E-tron Sportback, alabildiğiniz kadar Sportback-ish ile ilgili, gerçekten: büyük bir kaputu ve tavan kaplaması olan, uzun, dört kapılı bir otomobil. Audi’nin diğer Sportback modellerinin hepsinden daha yüksek, bu nedenle sürüş yüksekliği ve yerden yükseklik açısından kesinlikle Q’dan daha fazla Allroad.

Arka ucuna bakarken oldukça şişman altından kaçınmanın bir yolu yoktur, ancak bu tek arka ışık huzmesini ve altta ince E-tron işaretini gösterir.

E-tron yaşı: Audi E-tron Sportback konsepti, EV planlarını ileriye taşıyor

Tasarım detayları açısından gördüğünüz arka görüş kameraları üretime düşündüğünüzden daha yakın – Audi sadece onları ne zaman ve nerede üretime sokacağını ütülüyor. Dış tasarımcı Domen Rucigaj bize çok uzak olmayan gelecekteki üretim arabaları için olduklarını söyledi, bu yüzden onları birkaç ay içinde gelecek nesil A8’de görebildik.

E-tron Sportback, Domen tarafından ‘A7’nin yorumlanması, ancak SUV DNA’sı’ olarak tanımlanıyor. E-tron Sportback’in Audi’nin yelpazesinde kendi alanını oylayacağını vurgulamak istiyor: ‘Bu tamamen yeni bir bölüm çünkü coupe-SUV’lar normalde çok daha yüksek. Bu çok daha uzun ve daha dinamik. ‘

Sportback’in şekli ve tasarımı, 2001 Paris Otomobil Fuarı’ndaki yüksek sürme Steppenwolf konsept otomobiline de dikkat çekici bir şekilde aşina.

Dört halka mı parlıyor?

Evet – iyi nokta! Audi, ilk defa dört halkasının bir otomobilde aydınlatıldığını söylüyor – hem ön hem de arka Audi logolarını aydınlatmak için LED’leri kullanıyor. Ön taraf parlak beyaz renkte yanarken, arka kısımda birkaç farklı fonksiyon vardır; Otomobil rölantide iken beyaz, araç kullanırken kırmızı, fren yaparken parlak kırmızı (üçüncü bir fren lambası olarak güvenlik gereksinimlerini geçmek için) ve tersten daha parlak bir beyaz yanar.

Aslında, E-tron Sportback, başka yerlerde de yeni aydınlatma teknolojisi için bir yuvadır. ‘Audi hafif, Audi hafif marka. Dijitalleştirme konusunu E-tron ile net bir şekilde göstermek istedik, ışık ve tekerlek tasarımı başkanı Cesar Muntada anlattı.

E-tron yaşı: Audi E-tron Sportback konsepti, EV planlarını ileriye taşıyor

Ön farlar, yaklaşmakta olan sürücülere göz kamaştırmaksızın ışığı öne çıkarmak için yansıtılan LED’leri kullanıyor ve ana farların altında, pil seviyesi ve şarj işlemi gibi şeyleri gösteren veya hatta araçtayken olduğu kadar basit bir şeyi gösteren küp şeklinde düzenlenmiş yalnız LED’ler var. boşta.

Yoldayken, Audi’nin süpürme yön göstergeleri hala sürücülere hangi yöne gittiğinizi bilmesini sağlar, ancak bir dizi süpürme oku zemine yansıtılır. ‘Modern dünyada, herkesin [akıllı telefonlarda / cihazlarda] başı aşağıya bakıyor. Bu güvenlik özelliğini yere genişletmek istedik; Burada son saniyede fark edebilirsiniz… “Ah-ha, burada bir şeyler oluyor” ‘diyor Cesar.

Bu çıkıntılar acil fren durumlarına bile uzanıyor; Otomobilin etrafında yanıp sönen kırmızı oklar, sert frenleme ile zemine ışınlanır.

Öyleyse Audi E-tron tüm şovdur ve gitmez mi?

Kesinlikle hayır. Bu bir konsept olabilir, ancak Audi bize de sürülebilir ve hızlı olduğunu garanti eder.

4.5 saniyede 0-62mph sesi nasıl geliyor? Bu, A7 kadar uzun bir süre için fırlatma süresinin bir atıcısı ve ağır bir elektrikli aktarma organının etrafında şişmek zorunda. Aslında, tork dolu kardeşi sahiplerinin sizi trafik ışığı sürükleme yarışına sokmadan önce tekrar düşünmelerini sağlayacaktır.

Düzenli sürüş koşullarında güç 429bhp olarak derecelendirildi, ancak eğer kendini beğenmiş Tesla sahibine paraları için koşuşturma şansı verirseniz, E-tron paralarını kaybedecek ve en fazla 496bhp çıkışını geçici olarak 10 saniyelik aşırı yükleme olarak bırakacak o. Ayrıca, elektrikli bir araba olduğundan, oynamak için devasa 590lb ft anlık tork var.

E-tron yaşı: Audi E-tron Sportback konsepti, EV planlarını ileriye taşıyor

Tüm bu kepçe, Audi’nin elektrikli quattro dört tekerlekten çekiş sistemi olarak adlandırdığı tork vektörü ile işlenir. Sadece seyir halindeyken, Sportback güç tasarrufu yapmak için sadece ön motoru kullanacak ve sadece fasulye verirseniz arka motorları çalıştıracaktır. İşe gidip gelmek, dükkanları patlatmak için standart ‘D’ sürüş modu ya da B-yol patlamalarınız için ‘S’ var. ‘S’ modu, artırılmış gücün mevcut olacağı tek ayardır.

Audi, E-tron Sportback’in aynı zamanda E-tron quattro konseptinde iki yıl önceki E-tron quattro konseptinde kullanılanla aynı olmasına rağmen, sürücünün elektrikli otomobil tercihi olacağından oldukça emin.

E-tron aktarma organları için proje lideri Jan Wischerath, bize sadece bunun sadece duygusal ve aynı zamanda başka bir kesilmiş ve kuru elektrikli arabaya bakmayacağının da duygusal olacağına dair güvence verdi: ‘Araba ve hızlanma tam olarak ne yaptığınızı takip edecek ayağını, yani vites küçültmek yok. Hızlandırıcıya bastığınızda araba hemen harekete geçecektir, bu yüzden dar virajlı yollarda bile çok hızlı ve hızlı tepki verir. ‘

Menzil ve şarj ne durumda?

Eh, her yerde saçların yanıyormuş gibi dolaşmamanız koşuluyla, tek bir şarjla 310 mil kadar yol alabilirsiniz. Yine, bu rakam Audi’nin SUV benzeri E-tron quattro konseptinden çıkmayı umduğu şeyle tamamen aynı. 310 mil menzili bu rakam, Tesla Model X ile kabaca aynı olduğu anlamına gelir ve (kuşkusuz daha küçük) Jaguar I-Pace’nin önüne geçer.

Yakın zamanda ortaya çıkan VW ID Crozz konsepti gibi Audi, 95kWh pilin% 80’inin yarım saatte şarj olabileceğini vaat ediyor. Üstelik, eğer evdeyken fişler sizin işiniz değilse, Audi’nin kablosuz şarj sistemi bir garaj veya garaj içine yerleştirilebilir ve Ingolstadt’daki bobinler, klasik bir fiş ve kablo kadar şarj etmenin verimli olduğunu iddia eder. Araç, rahatınız için uzaktan şarj pedi üzerinden bile park edebilir.

İç mekan her türlü fütüristik sihirbazlıkla süslenir mi?

Evet, evet ve hayır. Klasik bir direksiyon, geleneksel direksiyon simidi, geleneksel bilgi-eğlence sistemi ve orta konsoldaki geleneksel sürüş seçicisi ile geleneksel bir dört koltukludur. Bununla birlikte, tıpkı dış mekanda olduğu gibi, Sportback’in kokpiti de teknolojik dahi su sıçramalarına sahip.

“Bu iç mekan hafiflik, elemanlar ve performansla ilgili” diyor iç mekan tasarımcısı Mattijs van Tuijl, ancak dokunmatik ekranlara işaret ediyor ve içindeki “siyah panel mimarisinin” bu yüzeylerin tümünün bir dereceye kadar etkileşimli olduğu anlamına geliyor.

Sürücü seçicinin bileğinizi dinlendireceğiniz bir yer olduğu söylenir, bu nedenle klimayı kontrol eden alt dokunmatik ekran kolayca erişilebilir bir konumdadır. Yolcu tarafında bir Ferrari grand tourer-ilham verici ikinci bilgi ekranı ve hem ön hem de arka kapılardaki dikiz kameraları için küçük ekranlar var.

E-tron yaşı: Audi E-tron Sportback konsepti, EV planlarını ileriye taşıyor

Mikrofiber, Alcantara’ya benzer bir hisse sahip olan kapı dolgularını düzeltir ve bambudan türetilmiş malzeme koltukları döşer. “Sürdürülebilir bir şekilde hızla büyüyen bu hızlı ham maddeye sahibiz. Bu çok hoş bir ipek hissine sahip, ‘diyor renk ve döşeme tasarımcısı Oliver Keyerleber.

Aslında bisküviyi alan şey koltuklarda elektrolüminesan boya kullanılması ve seçili kapı panelleri. Bu yüzeyler hafifçe parlar ve tellere, ampullere ve hatta LED’lere ihtiyaç duymadan iç aydınlatma sağlar. Elektrikli ışıldayan boyanın çalışması için hala bir şarj sağlamanız gerekir, ancak onu güçlendirmek için gereken çok daha az ambalaj vardır, bu da onu yerleştirmek için neredeyse ücretsiz bir ışık kaynağını sınırlandırır.

Mattijs, “Bu gerçekten büyük bir adım ve bize tasarımcılara muazzam bir avantaj sağlıyor, çünkü sadece 0.02 mm’lik bir pakete sahip” diyor Mattijs, ‘Işıkla ve fonksiyonları çok mantıklı bir şekilde bütünleştiriyor.’

Leave a Reply