stajer şoför

Rusya'dan gelen stajyer: kim BT ve arabaların sadece erkekler için olduğunu söylüyor?

Liseden mezun olduktan sonra birçok gencin yaptığı gibi, memleketimdeki Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesine kaydolmaya karar verdim. Seçtiğim kurs, İşletme Bilişimi idi, ne beklediğimden tam olarak emin olmasam da. Kendime dedim ki: “Tamam, gerçekte ne olduğunu bilmiyorsunuz, ama en azından içerdesiniz, bu yüzden bir risk alalım” – ve böylece BT alanındaki yolum başladı.

İlk programlama dersimde oturduğumu, ilk sınavlarımı nasıl hızlı bir şekilde geçebileceğimi düşündüğümü ve ardından “normal” bir Ekonomi kursuna geçtiğimi hatırlıyorum. Telaffuz edemediğim birçok matematik, istatistik ve diğer konular vardı. Bir keresinde programlanabilir bir hesap makinesi yapmak zorunda kaldım, yani “Java’da 15 dakikada hesap makinesi nasıl yapılır?” Adlı bir YouTube videosu ile 3 gün boyunca acı çektim. Bu 15 dakika yerine 3 günümü aldı: bu mesleğe kesinlikle yakışıyor gibiydi. ben

İlk sınavları zorla geçtim ama ilk 6 ay boyunca konuyla gerçekten ilgilenmeye başladım. Bundan sonra, daha yüksek uzmanlık derecesine sahip derslere katılmaya başladık, BT şirketlerinde staj yapmaya başladık ve kendi BT sistemlerimizin prototiplerini tasarladık. Bir süre sonra, yüksek lisans tezimin temellerinden biri olan Business Analytics’e biraz daha yaklaştım. Mezun olduktan sonra Almanya’daki Ilmenau Teknik Üniversitesi’nde Çift Diploma programına başvurdum.

İki arkadaşımla birlikte, Master’ımızın ikinci yılı için Almanya’ya gittik. Okumak dışında Avrupa’yı çok gezdik ve çok sayıda yeni insanla tanıştık . Çalışma tecrübemizin öyküleri çok güzeldi, yerel gazetelerde bile yayınlandı!

Ayrıca Otomotiv Mühendisliği Fakültesinden birkaç Rus arkadaşla arkadaş olduk ve bir keresinde bizi Wolfsburg’daki VW GROUP Autostadt’a gitmeye davet ettiler. Orada geçirdiğimiz gün çok ilginçti: kim otomotiv endüstrisinin sadece erkekler için olduğunu söylüyor? O andan itibaren , otomobil endüstrisinin ne kadar umut verici ve yenilikçi olduğunu hatırladım .

Rusya’ya geri döndüm ve Saint-Petersburg’un en büyük şirketlerinden birinde bilişim analisti olarak çalışmaya başladım. Bir buçuk yıl boyunca birçok ilginç projede çalıştım, deneyim kazandım, konferanslara ve profesyonel etkinliklere katıldım – ama ben bir kaşifim ve yeni ve farklı şeyler keşfetme fikrini seviyorum.

Sonuç olarak, 2018 baharında, Avrupa şirketlerinde lisansüstü programlar aramaya başladım. ŠKODA’nın Stajyer Programı , çeşitliliği sayesinde gerçekten dikkatimi çekti: çalışmak için farklı bölümler ve yeni insanlarla tanışma imkanı, yurtdışında bir rotasyon, Stajyer turları ve açık hava etkinliklerinden bahsetmemekle birlikte yöneticilerle kahvaltı.

Başvuru sürecinin ilk aşamalarını geçtim ve Değerlendirme Merkezine davet edildim. Grup görüşmesi formatındaki ilk deneyimimdi: Delicesine endişelendim, ama bu hayatımın yeni bir aşamasının başlangıcı ”.

ŠKODA AUTO’ya yolculuğumun başındayım ve İK departmanı için SAP uygulamalarını desteklemekten sorumlu bir ekibim var. ŠKODA’nın BT departmanı çok büyük olduğu için, yöneticim ve ben benim için birkaç rotasyon yapmayı planlıyoruz, böylece tüm süreç boyunca bilgi ve beceri kazanabilirim: tasarım ve geliştirmeden üretime, lojistik ve pazarlamaya. BT tüm gelişmeyi destekliyor: Düşündüğünüzde, BT olmadan bugün bir araba bile üretilemiyordu .

Tecrübelerimden bir şeyler öğrenirseniz, gerçekten hevesli iseniz, yeni bir şey arıyorsanız ya da sadece kariyerinize başlamak için doğru yolu bulmak istiyorsanız – devam edin ! Stajyer Programı ya da başka bir şey olsun, zorluklardan ve engellerden korkmayın: kendinizi bulmanıza ve başarıya götürmenize yardımcı olabilirler.

Anna Shumskaia, Stajyer – Yönlendirme ve Destek İşlemleri için Bilgi Teknolojileri

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı