stajer şoför

ŠKODA'nın İnsanları: Selma Kunosic, merkezi elektronik ve KESSY sistem geliştiricisi

ŠKODA AUTO sadece küresel pazarlar açısından değil aynı zamanda çalışan tabanı için de uluslararası bir şirkettir. Bosna-Hersek’ten gelen Selma Kunosiç buna güzel bir örnek. Selma, birkaç yıldır Çek Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır ve şimdi Stajyerlerimizin saflarına katılmıştır. Aşağıda, Selma’nın Stajyer Programındaki deneyimleri, ülkemize ilişkin algıları ve gelecekle ilgili planları anlatılmaktadır.

Selam Selma. Başlamak için, lütfen bize Çek Cumhuriyeti’nde çalışmaya, çalışmaya ve yaşamaya karar verdiğinizi söyleyin.

Aslında, Oslo, Norveç’teki yaz okulundaydı – aslında yurtdışında eğitim almaya karar verdiğim andı. Daha sonra lisans öğrencilerinin yanı sıra Bosna-Hersek’ten yüksek lisans programları için harika burs olanakları olduğunu keşfettim, bu nedenle 2014’te takip ustası üzerinde çalışmaya başladığım Liberec’e gitmeye karar verdim Makina Mühendisliği Fakültesinde

Stajyer Programına girmenin zor olduğunu mu düşünüyorsun?

Her görüşme tarihi için kaç kişinin başvurduğunu anladığımda, Stajyer Programına kabul edildiğim için mutlu olduğumu itiraf etmeliyim. Başarılı başvuru sahiplerinin çalışkan olmaları ve çok çaba sarf etmeleri, doğru zamanda doğru yerde olmaları ve elbette biraz şansa ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Değerlendirme Merkezine devam edenler arasında çok az fark var ve en küçük detaylar programa girip girmemenize karar verebilir.

Stajyer Programı diğer uluslararası öğrencilere de tavsiye eder misiniz? Onlara ne tavsiye edersin?

Sadece uluslararası öğrencilere değil. Aslında, böyle bir şeyi denemek için fırsat olan tüm öğrencilere tavsiye ederim. Tüm Stajyer Programı öğrencilerine fırsatların, bilgi birikiminin, gelişimin ve eğlencenin en büyük sembiyozu garanti edilecektir. Stajyer Programın ne kadar sunabileceğini ve ondan ne kadar yararlanabileceğimizi görmek harika. Aslında, bir yabancı olarak, ŠKODA AUTO için çalışma fırsatına sahip olmak bir hayaldir. Ancak bu rüyaya ulaşılabilir. Bu yüzden, tüm öğrencilere tavsiyem şu şekilde olacaktır: “imkansız” lafını asla bırakma çünkü bugün ulaşılamaz görünen şeyler yarın KODIAQ’u şehrin etrafında sürdürebilir.

Sizce, Stajyer Programının en büyük ek faydası nedir?

Tecrübe, bilgi ve muhtemelen başka bir yerde elde edemeyeceğiniz bağlantılara ek olarak, Stajyer Programı ŠKODA AUTO’dan harika insanlarla ömür boyu sürecek dostluklar kurmanıza olanak sağlar. Sadece bir yılda, profesyonel gelişiminizde ve kişisel gelişiminizde büyük ilerleme kaydedeceksiniz. Basitçe söylemek gerekirse, büyüyeceksiniz.

Kaç rotasyon geçirdiniz ve hangisinden en çok zevk aldınız?

Wolfsburg’daki yabancı rotasyonum da dahil olmak üzere toplam 5 rotasyon yaptım. Her biri gerçekten eğlendim çünkü her bölümde çok şey öğrendim. Öğrenmenin yanı sıra yolda tanıştığım insanlara gerçekten minnettarım, birçoğu gerçekten iyi arkadaşlarım oldu. Stajyer programımın en büyük kısmı elektroniğin gelişimi ile bağlantılı. Stajyerler, Gövde ve Yerleşik Elektrik Ağı Geliştirme’nin tüm bölümlerinde gerçekten memnuniyetle karşılandığını ve tüm bölüm başkanından tam destek aldıklarını söylemeliyim.

Bir ŠKODA’nın var mı? En çok hangi ŠKODA AUTO serisi hangi arabayı seversiniz?

Ne yazık ki, hala kendime ait değilim ama neredeyse tüm modellerimizi sürmek için fırsatım oldu. Boyut, tasarım ve motor performansı ile ilgili tüm gereksinimlerimi karşılayan favorim, ŠKODA RAPID Monte Carlo. Yakında, Çek Cumhuriyeti’nde dolaşırken bundan zevk alabileceğimi umuyorum.

Gelecek planların neler? Çek Cumhuriyeti’nde kalacak ve ŠKODA AUTO için mi çalışacaksınız?

Birkaç yıl sonra ŠKODA için çalışmaya devam etmek istiyorum. Görüyorsunuz, otomotiv endüstrisi son derece hızlı gelişen en heyecan verici branşlardan biri. Ayrıca, Teknik Gelişim’de yaptığımız işlerden gerçekten zevk alıyorum ve hala öğrenebileceğim çok şey olduğunu düşünüyorum. Bazıları rekabetin asla uyumadığını söylüyor, bu yüzden benim için çalışmamız biraz yarışa benziyor ve hepimiz biliyoruz ki tarihin esas olarak kazananlar olduğunu hatırlıyoruz.

Hem Çek Cumhuriyeti hem de Bosna Hersek’te en sevdiğiniz yer neresi?

Çek Cumhuriyeti’nde belirli bir yer seçmek oldukça zor, ancak Liberec’teki öğrenci yurdunun çatısı, muhteşem göl, doğa ve Ještěd manzarasına sahip olacaktı. Ben öğrenciyken arkadaşlarımla ders çalışmak ve sohbet etmek için çok zaman harcıyordum. Ve Bosna Hersek’teki en sevdiğim yer? Kesinlikle büyüdüğüm kasaba Tuzla. Tuzla güzel doğası, şehir merkezinde üç göl ve hepsinden önemlisi orada yaşayan ailem ve arkadaşlarım sayesinde benim evim. Favori yerlerimi çoğunlukla orada tanıştığım insanlarla ilişkilendiriyorum ve zamanımı harcıyorum. Yerleri güzel yapanlar onlar.

Hobilerinizden birinin dans ettiğini biliyoruz, bu yüzden Stajyer Balosu’na girip girmediğinizi sormalıyız? Nasıldı?

Stajyer Balosu’nun tüm yılın en iyi Stajyer sosyal faaliyetleri arasında yer aldığını kesinlikle söyleyebilirim. Topa gittim ve müthiş oldu. İyi bir neden, harika eğlence, iş arkadaşlarınız ve arkadaşlarınızla bir araya gelirseniz, böyle bir etkinliğe katılmak her zaman bir zevktir.

Teknik Geliştirme bölümünde yeni yetenekler arıyoruz! Bize katıl!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı