stajer şoför

Stajyer günlüğünden: Forrest'e! Stajyerler ile ağaç dikme

Sabahın erken saatlerinde, sabahın 5: 30’unda bir sabah ve alarm saatim ağaçları bile uyandıracak kadar yüksek zil sesi veriyor. Nedenini biliyor olabilir. Diğer kursiyerler de benzer bir zamanda uyanırlar. Niye ya? Bugün kahvaltıdan sonra bizim için ofisleri ve üretim salonları yok. Geçit 11’de buluşuyoruz ve sabahın erken saatlerinde Kozanan kasabasına gidiyoruz, KSS projesi “ŠKODA stromky” (ŠKODA ağaçları) içinde alabildiğimiz kadar ağaç dikilmemiz gerekiyor. Umarım hepimiz taze orman havasında, eğlencemizle dolu olağanüstü bir gün geçiririz.

Varış noktası bilinmiyor

Tüm Stajyerler zaten “Alman zamanına” alışmışlardır (en son zamanda bir yerde olmak demektir). Ne yazık ki, şoförümüz Stajyer değil. Önemli değil. On dakikalık gecikme eğlencemizi mahvetmeyecek. Yatıyoruz ve otobüs sürüyor. Nerede tam olarak? Mesele bu. Gideceğimiz yerin kesin bir adresi yok. Aldığımız tek göstergeler bizi ormanın ortasında bir yere yönlendiren GPS koordinatları. Soruşturma başlıyor. Şimdiden ikinci yönetmeyi başardık, muhtemelen ilk defa otobüsü gören bir orman yoluna doğru dönüşe geçmeye çalışıyoruz. Hedefimizin belirli bir adresi olmamasına şaşmamalı.

Dünyanın sonu gibi görünmesine rağmen, aniden ormanda güzel bir dağ evi önümüzde belirir. Belediye başkanı ve birkaç ormancı zaten bizi orada bekliyor. Otobüsden biniyoruz ve masayı donutlarla çevreliyoruz. İyi atıştırmalıklar her Stajyer Turunun parçası ve paketidir!

Bir sandık ile adam

Atıştırırken iki gruba ayrıldık. Küçük olana katılırım ve yaklaşık 300 meşe fidanının bizi beklediği yakın bir glade’e gideriz. “Hiçbir zaman bitmeyeceğiz” diye düşünüyorum. İlk eğitim yapılır ve şimdi biliyoruz, toprağa nasıl uygun bir delik açılacağı, bir fidanın nasıl düzgün şekilde yerleştirileceği ve daha sonra nasıl toplanıp toprağın toplanacağı. Artık ölü bir ağacı canlı olandan tanıyabiliriz ve ayrıca birkaç aylık bir ağacın nasıl göründüğünü de biliriz. Hadi gidelim!

İşler güzel akıyor, şimdi en baştan yanmamanız önemli! Biz başaramadık. Ne kadar yorulursak, verimimiz o kadar düşük olur ve sendikanın mücadele ettiği mesai saatleri içerisinde dinlenme gerekliliğini ilk elden yaşarız. İpimizin sonuna geldiğimizde, bir mucize ortaya çıkar. Sandığı olan bir adam! Bize gücümüzü ve coşkumuzu geri veren alkolsüz bira dolu. Yenilendik, glade ekim tamamlayın ve başka bir birine geçin. Toplamda yüzlerce fidan diktik.

Açlık en iyi aşçı

Çamurla ve ellerle kalluslarla bulaşmış, Belediye Başkanının bizi yanan bir ateşle beklediği dağ evine, ve vejeteryanların küçük hoşnutsuzluğuna, sosislerle dolu başka bir sandıkla dönüyoruz. Açlığın en iyi aşçı olduğunu onaylayabiliriz! Hardallı sade sosis bile en iyi lezzet haline geliyor.

Yorgun ama memnun yine otobüse biniyoruz ve bizi Mladá Boleslav’a geri getiriyor. Yarın sabah Lean Center’daki ofisime döneceğim ve ŠKODA üretim sistemini yeni araçlar planlama sürecine dahil etmenin yollarını düşüneceğim. Sabahları “sadece” eğlence dolu bir gün bekliyordum. Akşamları oldukça zor bir iş olduğunu yorgunca itiraf etmeliyim. Ancak bunun yanı sıra, öğrenme ile dolu bir gündü, diğer Stajyerler ile olan ilişkiyi derinleştirdi ve son olarak, ama en azından, kafalarımızı güzelce havalandırdık.

Ondřej Svatoš, Stajyer

Uluslar arası çevre ve çeşitli bölümlerden edinilen deneyimlerden etkileniyor musunuz?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı