stajer şoför

Stajyer Günlüğünden: Geçmişten Gelen Patlama

Stajyerlik programı 25 yıldır ŠKODA’da bulundu ve bu özel kulübün bir parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. 2 ay önce stajyer ailemize katılırken beklentilerim çok fazlaydı, ancak gerçekliğin onları gerçekten nasıl geçeceğini asla hayal edemezdim. Staj programı her zaman bu seviyede midir? Bir şey değişti mi?

Bunu bulmak için, 2013 yılından itibaren stajyer olan Bayan Katerina Kramesova’ya, şimdi Üretim ve Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi’nin asistanına sordum. Tüm kursiyerler her zaman birbirine yapışıp birbirlerine yardım ettikleri için, Stajyer programı hakkında bir saatlik hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Peki ilk etapta ŠKODA AUTO’daki Stajyer programına katılmasının nedeni neydi? Katka’nın seçimi açıktı. Her zaman otomotiv endüstrisinde çalışmak istemiştir ve mantıklı olarak kendisi için en iyi seçenek ŠKODA AUTO’dur . “Çalışmak istediğim hayal şirketlerinden biriydi ve o zamanlar bile piyasadaki en iyilerden biri olan Stajyer programlarını gördüğümde, tereddüt edecek hiçbir şey yoktu .” Katka’nın aksine ne olduğundan emin değildim. yüksek lisansımı Prag Ekonomi Üniversitesi’nde bitirdikten sonra yapılacak. İşletme’de devam etmeli, Pazarlamaya mı geçmeli yoksa tamamen yeni bir şeyler denemeli miyim? Çek cumhuriyetinde kalmak mı yoksa yurtdışında çalışmak mı istiyorum? Stajyer program kavramını ve daha sonra özellikle tüm şüphelerimi alan bu Stajyer program kavramını bulana kadar kafam çok karıştı.

Ancak, ŠKODA AUTO için çalışmaya başlamadan hemen önce yalan söylemeyeceğim, oldukça gergindim. Düşünsene, başka bir şehre taşındığını, büyük şirkete imza attığını ve orada kimseyi tanımadığını düşün. Katka’nın hisleri benimkine çok benziyordu. “ En korkunç olanı tamamen yeni bir ortamdı. ŠKODA AUTO’da ve Mladá Boleslav’da kimseyi tanımıyordum… ve Stajyer programı devreye girdiğinde o zaman. İlk günden itibaren, biz Stajyerler bir araya geldi, kendi topluluğumuzu yarattılar ve birlikte üst üste koyduk . ” Bunun yıllar boyunca bile değişmediğini. Bu sayede hiçbir zaman yalnız hissetmedim.

Stajyer topluluğunun yanı sıra, biz yeni stajyerler, gelecekteki kariyerimizin başlangıcında büyük bir yardım aldık. Bizi destekleyen stajyer aile değil, aynı zamanda kişisel bir akıl hocası. Tüm Stajyer programı boyunca bize rehberlik ve destek veren hedef departmanımızdan bir uzmandır. Mentor, iş rotasyonlarını planlamamıza, yıl boyunca bize rehberlik etmemize ve kariyer yolumuzu desteklememize yardımcı olmak için burada. Stajyer programın kesinlikle en büyük ilerlemelerinden biri ve Katka’nın bu yılda bu fırsatı yakalamamasına rağmen, bunun bizim için büyük bir avantaj olduğuna inanıyor.

Onun için, kişisel olarak, Stajyer programının en büyük avantajı iletişim ağıdır. “İş rotasyonlarım sırasında bilgilerini benimle paylaşan birçok insanla tanıştım ve bu sayede şirket hakkında böyle bir genel bakış kazandım. Bana şimdiye kadar çalışmalarımda kullandığım harika arkadaşlar ve irtibatlar ağı getirdi. ” Parlak yeni bir stajyer olmama rağmen, ağ oluşturmanın faydalarını görebiliyorum. Kiminle etkileşime gireceğini, işimi en iyi şekilde nasıl yapacağımı ve şirketin nasıl çalıştığını öğrenmeye devam ediyorum.

Sonunda Katka’ya, tüm yeni kursiyerlere ne gibi tavsiyeler vereceğini sordum. Year Bu yılın tadını çıkar ! Mümkün olduğunca çok şey öğrenmek, iletişim ağı oluşturmak ve şirketi tanımak için zaman ayırın, ancak aynı zamanda hiçbir partiyi kaçırmayın! Yapmadım Ve ben de kesinlikle yapmayacağım.

Alžběta Budinská, Stajyer, İK Pazarlama

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı