stajer şoför

Stajyer Günlüğünden: Sınırlar bizim için engel değil

Kim seyahat etmekten hoşlanmaz? Bunu okuyorsanız, muhtemelen yapıyorsunuzdur. Şimdi, ya bunu işte birleştirirseniz? Stajyer Programı sizin için hazırlanmıştır.

Programımızın en iyi bölümlerinden biri, SKODA ve VW GROUP’un nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, Kursiyerlerin Çin’den Almanya ve Singapur’a kadar dünyanın her yerindeki ülkeleri ziyaret edebileceği “Yurtdışı Rotasyon”. Bu sadece bunun başlangıcı! “Yurtdışı Rotasyon”, ağınızı oluştururken bir ömür boyu deneyim kazanma şansınızdır.

Fakat sadece sözler size bütün resmi veremez, o yüzden hadi üç Stajyenin bunun hakkında ne söylediğini duyalım.

José, Portekiz

Yurtdışı Rotasyon: Volkswagen Wolfsburg

ŠKODA AUTO’dan bir alıcı olarak, işlerin grup düzeyinde nasıl çalıştığını anlamak için VW mevkidaşına gittim. Patronum tarafından takıma tanıtıldım ve onlardan bana sadece Almanca konuşmalarını istedim. Hala Almanca öğrendiğim için, bu çok “Üzgünüz, können Sie langsam wiederholen?” Gerektiriyordu.

Proseslerin grup düzeyinde nasıl çalıştığını öğrendiğim için, VW’nin 10’dan fazla grup markasının genel satın alma faaliyetlerini organize etmesine ve denetlemesine nasıl olanak sağladığımı anlamamı sağladı. Grubun bir bütün olarak başarılı olduğunu görmek için ortak bir amaç göz önüne alındığında, kültürel farklılıkları aşan markalar arasında büyük bir işbirliği vardı ve hala da var.

Wolfsburg’da iki ay geçirdi; Saksonya’nın ülke tarafını ziyaret etmek ve VW kursiyerleriyle tanışmak için harika bir fırsat. Onlarla tanışırken iki lisans programının da farklı markaların iç işleyişindeki farklılıklarını gözlemlemeye başladım. Tek bir markanın köprü kurması gibi, deneyimlerimi VW Stajyerleriyle paylaşıyorum ve fikirlerini verdiler. Sonunda ne kadar benzer olduğumuzu öğrendim, ayrıca ŠKODA AUTO’da tekrar uygulanabilecek bazı fikirler edindim. Ayrıca hepimiz aktif insanlar olduğumuz için onlarla takılmayı da sevdim. Gelecekteki kariyerimde büyük olasılıkla faydalı olacak bu uluslararası ağı oluşturmak güzeldi!

Manu, Almanya

Yurtdışı rotasyon: SKODA AUTO Hindistan

Yurtdışındaki rotasyonumu dünyadaki yaklaşan üçüncü en büyük otomotiv pazarında geçirme fırsatı verildi. Gezegendeki en kalabalık ülkelerden birini ziyaret etmekten ve yeni bir kültür tanımaktan heyecan duydum. Unutulmaz bir maceraydı! Her ülkenin kendine has müşteri talepleri olması nedeniyle, zorluklar her zaman artıyor. Bu nedenle, Pune’daki yeni teknik proje evinin organizasyonunun kurulmasına yardımcı olmak için Hindistan’a gittim. Hintli meslektaşlarımın desteği etkileyiciydi ve orada kendimi çok iyi hissettim. Kaldığım süre boyunca, yıllık “Pandharpur Wari” gerçekleşti ve binlerce hacı gördüm. Tecrübelerimin en önemlilerinden biri, benimle kantine giderken ısrar eden Skoda India Genel Müdürü Sayın Gurpratap Boparai ile tanışma fırsatı oldu.

Pune’dan Muson mevsimi nedeniyle sokakların sular altında kaldığı Mumbai’ye yolculuğuma devam ettim. Teknik proje ve ürün yönetimi departmanı ile çalıştıktan sonra, ürün pazarlama ekibi beni Mumbai’deki ofislerinde karşıladı.

Yağmur bir süre durduğunda pazar günü şanslıydım. Yağmur beni tekrar yolda yakaladı, ama bu sefer yüzümde bir gülümsemeyle oldu!

Martin, Slovakya

Yurtdışı rotasyon: SKODA AUTO Çin

Hem kişisel hem de profesyonel açıdan bir deneyim oldu. Çin, ŠKODA AUTO için en büyük pazar ve iletişim ve işbirliği çok önemli. Kültürel bakış açısına göre Çin’i modern bir mimariye ve binlerce alışveriş merkezine sahip Doğu dünyası, çok dost canlısı insanlar ve Batı dünyasının bir karışımı olarak gördüm. Gastronomik farklılıklar bana biraz karışıklık verdi, ama sonunda yemeğe alıştım.

İş ile ilgili olarak, daha iyi oldu ! Bütün yıl boyunca “Electrocars” projesinin bir parçasıydım ve Çin’de de yaptım. Çin’deki montaj hattı planlama departmanı ile gelecekteki işbirliği için yeni bağlantılar kurmayı başardım. Bunun hem parçalar, hem de Çek Cumhuriyeti ve Çin için faydalı olacağına inanıyorum: ağ kurma esastır, çünkü birisini yabancı olarak değil, arkadaş olarak aramak her zaman daha kolaydır.

Nereye gitmeye karar verdiğiniz önemli değil, tüm Stajyerler hemfikirdir: Yurtdışı Rotasyon, sadece eğlence için değil, Stajyer Programın en iyi bölümlerinden biridir. Ağ kurma, kendini geliştirme ve yeni bir zihniyet getirme hakkında. Şimdi soru şu: Stajyer deneyimine hazır mısınız?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı