stajer şoför

Yolda Stajyer: Her Yolda Çin Yolu

Otomobil üretimi planlamasına bağlı birimlerde harcadığım Stajyer Programımın sonunda, iki ay staj yapmak için Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek için başka bir büyük fırsat daha aldım. Haziran beklentileri ve aşıları ile ilgiliydi. Temmuz ayının ortasında her şeyi hazırladıktan sonra, eşyalarımı topladım ve 6.000 kişilik küçük bir kasaba olan beramberk’ten yoğun zamanlarda 30 milyona kadar bir şehir olan Şangay’a gittim.

Nefes kesici deneyim

Onbir saatlik bir Boeing uçuşundan sonra nihayet dev Pudong havaalanına inmiştim – zaman altı saat ileriye kayıyordu, gölgede sıcaklık 41 dereceye yükseldi ve nem% 60’a yükseldi. Çok geçmeden, her yerde akıllı telefonlarını tutan her yerde Çinli ile çevrilendim. Facebook’a veya Google’la ilgili hiçbir şey resmen erişemediğiniz gerçeği göz önüne alındığında ilk başta bu telefonlarda ne yaptıklarını anlayamadım. Ancak, daha sonra keşfedeceğim gibi, sadece Çin sosyal ağları değildi. Yaşamları büyük ölçüde etkilenir ve onlarca veya yüzlerce uygulama (yabancıların yüklemesi çok zor veya imkansız), restoran ve dükkanlarda ödeme yapmaktan, arkadaşlar arasında para transferi yapmaktan paylaşılan sokak bisikletlerini ödünç almaya kadar her şeyi yapabilir. Yasal olarak cildinizin altına enjekte edilmiş akıllı bir çip olmasına izin verildiğinde, Şangay’daki insanlar bunu elde etmek için birkaç kilometre kuyrukta duracaklar.

Sarı bisiklet kiralamanın yanı sıra, en iyi ulaşım şekli yer altıdır. Her giriş, sırt çantanızın röntgen güvenlik kontrollerini yapan en az üç Çinli polis memuru tarafından korunmasına rağmen, 364 istasyon, bisiklet kiralama ile birlikte, modern şehir merkezini gezmek için ideal bir yol sunuyor. Şangay şehir merkezinde yürürken, inanılmaz derecede büyük yer altı tesislerinin yanı sıra yer altı ile yeryüzü arasındaki karşıtlığın altında yatan sayısız gök kazıyıcıyla karşılaşıyorsunuz. Çin’deki ve dünyanın ikinci en yüksek binası, 632 metre yüksekliğe kadar yükselen Şangay Kulesi’dir. Dünyada en hızlı olan asansör, saniyede 20 metreye ulaşıyor. Midemi bu asansörü kullanmanın nasıl bir deneyim olduğunu öğrenmesini isteyin. Şehir merkezinde bir manzara da olabilirsiniz. Çinli genç kızlar, mavi gözlü birini görmekte zorlanıyorlar, bu yüzden sosyal ağlarını beslemek için bir selfie şart. Ama sadece ilk hafta sonu hakkında konuşmayalım …

İş zorluklarıyla dolu sıkı bir program

Şangay’daki iki günden sonra, 200 kilometre güneye, yaklaşık yedi milyon nüfuslu bir şehir olan Ningbo yakınlarındaki bir otele ve ana iş yerim olan SAIC Volkswagen tesisine gidip gelmek için bir üs haline taşındım. Bilmeniz gereken şey, tüm VW GROUP standartlarına uygun olarak yeşil alana kurulmuş bu yeni fabrikanın temel taşının 07.01.2017 tarihinde atılmış olmasıdır. Mart 2013, ilk otomobilin üretimini gördü, bunu bir yıl sonra 108 bin adet izledi. 2016 yılında fabrikanın 290 binden fazla ünite ürettiği ve bu yıl bu rakamın inanılmaz derecede dik bir büyüme eğrisinin altında 355 bin’i vuracağı tahmin ediliyor. Volkswagen, bu fabrikada, bir SUV olan VW Lamando ve VW Teramont’u üretti. Škoda, en popüler modeli olan Octavia’nın çeşitli versiyonlarını (yılda 155 bin ünite) üretiyor ve kasım ayında yeni SUV Karoq’u üretmeye başlıyor.

Çalışmalarım her gün için planlanmıştı ve bana Karok’un başlatılmasıyla ilgili tüm faaliyetleri tanıma fırsatı verdi. Günlerim kalite, üretim, üretim planlama, pilot salonları ve lansman yönetimi bölümleri arasında bölündü. Her bölümdeki uzmanların açıklamaları eşliğinde yapılan günlük toplantılar, denetimler ve fabrika incelemeleri paha biçilmez bir deneyim olarak ortaya çıktı. Gerçek bir zorluk olduğunu kanıtlayan şey, hemen hemen her açıdan çalışma şeklimizden farklı olan bir grup Çinli ile işbirliği yapmaktı. Karok üretimi başlatılması için onaylanmadan önce Mladá Boleslav süreç denetçilerini gönderdi. Şangay’daki SAIC VW karargahında iki hafta geçirdim. Çin’deki iki aylık staj sırasında görevlerimden biri, Çin’deki gelecekteki bir tesis için birlikte bir stajyerle birlikte kapsamlı bir lojistik konsepti hazırlamaktı. Tüm bunlar saatlerin, günlerin ve haftaların çok hızlı geçtiği anlamına geliyordu. İş günlerinde, çalışmaktan başka bir şey yapmak için zamanımız yoktu. Otel havuzunda rahatlamak, akşamları badminton oynamak ya da arkadaşlarla sokakta oturmak gibi istisnalar için minnettardım.

Hayat değiştiren deneyim

Bu yüzden hafta sonları tam gazda yaşadık. İlkini Shaghai’de geçirdim, Çin mutfağından spesiyaliteler tatmak, dükkanlarla dolu ünlü Nanjing caddesi Bund’a yürüyerek, Yu Bahçesi’ni, Xintiandi’yi, Fransız İmtiyazını, Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni, Sahte Pazarı’nı veya bahçelerini ve sularını ziyaret ederek bitişik on milyonluk Suzhou şehrinin kanalları. Bununla birlikte, birkaç hafta sonra, büyük bir şehirde yaşam üzerindeki heyecanınız, her inç karede çok sabit trafik gürültüsü, kirli hava ve binlerce insanla birlikte kayboluyor.

Sonraki hafta sonlarında doğanın yeniden doğması için şehirden ayrıldım. Hayatımda asla unutamayacağım bir macera, hızlı bir trende başladı ve çoğunlukla yerel köylerden Ninghai kasabası çevresindeki doğaya giden otobüslerle devam etti. Başka bir vesileyle, bambu ormanında yürüyüş yapmak ve Moganshan Ulusal Parkı’nda dağ bisikleti turu yapmak için bir grup gezgine katıldım. Ancak en büyük seyahat deneyimim Sarı Dağlardan geliyor. Cuma gecesi yola çıktım, gideceğim yere otobüsle gittim. Orada, iki gün boyunca, Xihai Büyük Kanyon’u Göksel Başkent Zirvesi’nden Tiand Du Feng’e dolanan adımlarda hem iyi hem de kötü yollarla (yağmur ve sıcağında) geçirdim. Çoğu Çinli muhtemelen aynı fikirde olmasa da, ne bir alışveriş merkezi ne de bir gökdelen bu kadar muhteşem olamaz.

Tamamlamak için, bu iki ay hem kişisel hem de profesyonel anlamda paha biçilmez bir deneyim doluydu. Böyle farklı bir ortamda çalışmak ve yaşamak kesinlikle herkese tavsiye edeceğim bir şey. Son fakat en az değil, aynı zamanda Çek Cumhuriyeti ve Çin’deki tüm denetçilerime ve meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu esnada diğer yandan farklı bir kültürün yanı sıra otomobil üretimi hakkında bilgi edinmemi sağladı. Dünya.

Petr, Stajyer

Uluslar arası çevre ve çeşitli bölümlerden edinilen deneyimlerden etkileniyor musunuz?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı