Vitaminlerin Faydalarını Keşfedin – Vücudunuz İçin Temel Beslenme

Vitaminlerin düzinelerce faydası vardır. Bunu düşünüyorsanız, bir düzineden fazla olan 13 vitamin vardır. Bu vitaminlerin her birinin kendi yararları vardır, bu yüzden hep birlikte yüzlerce vitamin faydası olmalıdır.

Hepimiz vitaminlerin bizim için iyi olduğunu biliyoruz. Ancak bazen motive olmak ve ihtiyacınız olan vitaminleri almanızı sağlamak için belirli faydaları bilmeniz gerekir. Diğer zamanlarda, motive oluruz ama vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri yeterli miktarda almamızı sağlamak için uygun yiyecekleri yemeyin.

Hatırlanması gereken ilk şey, her bir vitaminin, belirli bir vitamin eksikliğinden kaynaklanan en az bir hastalığı önlemesidir. Örneğin, cüruf, C vitamini eksikliğinin doğrudan bir sonucudur. Vitaminlerin tümü, vücudunuzun ve sağlığınızın ciddi hastalıkların ve bunun gibi sağlık sorunlarının önlenmesi ile başlamasını sağlar.

Göz ardı edilen bir yarar, uygun vitaminleri alarak metabolizmanızı artırabilir ve kilo verebilirsiniz. B kompleksindeki bazı vitaminler, metabolik ve sindirim süreçlerinizin verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Bunu yapmanın en önemli vitaminlerinden biri B7 vitamini veya biyotindir.

B kompleksinde kalmak, B9 vitamini hamile kadınlar için çok önemlidir. Doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir ve gelişmekte olan çocuğunuzu iyi bir şekilde koruyabilir. B12 vitamini depresyondan sinir zayıflığına kadar çeşitli sorunlara yardımcı olur.

C vitamini, hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak ve vücudunuzun bunlardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmasıyla bilinir. Çünkü C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aslında, çeşitli vitaminler, doğal öldürücü hücreler ve T hücrelerine karşı antikor üreten B hücrelerinden çeşitli farklı bağışıklık sistemi hücrelerinin üretimini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

D vitamini, kemiklerinizi ve ayrıca dişlerinizi sağlıklı tutma yeteneğiyle bilinir. Yaşamınız boyunca yeterli D vitamini almanız, vücudunuzun doğal olarak kemik kütlesini kaybetmeye başladığında daha büyük bir yaşta ihtiyaç duyacağınız kemik gücünü geliştirmeniz açısından önemlidir. Çoğu insan D vitamini hakkında bilgi sahibi olsa da, herkesin kan pıhtılaşmasını çevreleyen önemli süreçlerle yardımcı olan K vitamininin yararlarını fark etmez.

Birçok vitamin de antioksidanlardır. Bu, onların tipik faydalarının yanı sıra, vücudunuzdaki serbest radikallerle de mücadele ettiği anlamına gelir. Bu yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur ve aynı zamanda kanserler ve kas dejenerasyonu gibi tehlikeli hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. Antioksidan olan vitaminler A, C ve E vitaminlerini içerir.

Vitaminlerin tüm faydalarını tek bir makalede listelemek imkansız olurdu. Yeni bulgular ve vitaminlerin yeni sağlık yararları ile sonuçlanan araştırmalar halen devam etmektedir. Sağlığınız için hem kısa hem de uzun vadedeki önemi abartılamaz.

Öyleyse, bu faydaları elde etmekten nasıl emin olabilirsiniz? En etkili yol, günlük multi vitamin almaktır. Bu noktada, bu yazının okuyucularının “Vitamin almanın herhangi bir faydasını hiç fark etmediğimi” söylediklerini biliyorum. Bu sizin için doğruysa, sebebi birkaç şeyden biri olabilir.

Aldığınız vitaminlerin faydalarını görebilmeniz için çok vitaminli çok çeşitli besin maddeleri içermelidir. Vitamin ve minerallere ek olarak enzimleri, bitkisel özleri ve amino asitleri arayın. En etkili vitamin takviyeleri, hepsi sentetik olmayan doğal malzemelerden gelen 70 bileşenden fazlasını içerecektir. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, sentetik vitaminlerin vücutta zor olduğunu ve hastalıklarla savaşma kabiliyetini azaltabildiğini bile göstermiştir.

Vitaminler de kolayca vücuda kolayca emilebilecekleri şekilde tasarlanmalıdır. En ucuz ilaç deposu vitamini, istediğiniz malzemelerin bir kısmına sahip olabilir, ancak üzerlerinde kullanılan bağlayıcılar nedeniyle, genellikle çözünmeden vücudunuzdan geçerler. Diğer besinler, mide asidi tarafından tahrip olabilir veya tahrip olabilir.

Her iki problemden de kaçınmak için, çok besleyici bir vitamin takviyesi enterik bir kaplama kullanmalıdır. Bu, besinleri, kaplamanın çözüldüğü ve besin maddelerinin kolayca emildiği bağırsaklara girene kadar korur.

İşte aldın. Vitaminler vücut ve zihnin sağlığının birçok yönü için gereklidir. Çok besleyici bir vitamin takviyesi, vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri ve diğer birçok besleyici maddeyi sağlayacaktır. Bu türden bir ek almak ruh hallerini bile çabuklaştırır, bilişsel yeteneklerinizi artırır ve size daha fazla enerji sağlar.

Bunlar fark edeceğiniz ilk şeyler. Ancak, bu sadece vitaminlerin faydalarının başlangıcıdır. Yakında geliştirilmiş kas tonusu ve güçlendirilmiş bağışıklık sistemi fark edeceksiniz. Sağlığınızdaki bu gelişmeleri fark etmiyorsanız, vitaminler hakkında daha fazla araştırma yapmanız gerekir.

 

Yorum yapın