Yağsız, sadece büyük kemikli: yeni Audi A8'in süspansiyonu ve şasesi açıklandı

► Sonraki A8’in şasi ve süspansiyon teknolojisi
► ‘Beklemeyeceğiniz çevikliği’ sağlar
► Bir sonraki köşelere oymak

Bu yazki yeni Audi A8’in çıplak gövdesi selefinden 51kg kazandı ve teraziyi 282kg’a çıkardı.
Fakat – ve bu büyük ama – 14 farklı teknik kullanılarak bir araya getirilen 28 malzemenin egzotik bir kombinasyonu olmadan, ağırlık bu rakamın ötesine geçecekti.

Amaç son yıllarda zayıflarken neden kilo alıyorsunuz? Audi’nin Hafif Tasarım Merkezi’nden Tim Hämmerle bunun, herhangi bir lüks otomobilin üreticilerinin karşılaştığı kaçınılmaz taleplerin mükemmel bir fırtınasının sonucu olduğunu açıklıyor: biraz daha büyük; daha sıkı kaza düzenlemelerine hazır olması gerekir; A8’de ilk kez tam boy cam bir çatıya sahip; ve gelecekteki hibrit veya elektrikli versiyonlar için ağır lityum-iyon bataryaları ve diğer yardımcıları korumalı ve muhafaza etmelidir.

Bu 28 malzeme, ön bölme ile süspansiyon dikmeleri arasında bir magnezyum dirsek ve ayrıca birinci ve birinci sıralarda çeşitli derecelerde alüminyum levha, bölümler ve dökümlerin yanı sıra geleneksel ve sıcak şekillendirilmiş ultra yüksek dayanımlı çelik (UHSS) olarak ayrılabilir. marka için, karbon fiber takviyeli bir polimer (CFRP) arka panel.

Yeni Audi A8 ile ilgili tüm bilgileri kontrol edin.

Birleştirme işlemleri arasında yeni geliştirilen alüminyum-alüminyum lazer kaynağı, farklı perçinleme sistemleri, yapıştırma ve rulo kenarı, alüminyum ve çeliğin kapı boşlukları ve ön cam çevresinde ince profiller oluşturmak üzere bir araya getirildiği yerler bulunur.

Sonuç olarak Audi, salonun dinamik sertliğini% 24, ön uç sertliğini ise% 14 arttırdı.

Yağsız, sadece büyük kemikli: yeni Audi A8'in süspansiyonu ve şasesi açıklandı

Lazer kaynak

Lazer ışını kaynağı, hem çelikten çeliğe birleştiği alt eşiklerde hem de alüminyumdan alüminyum yapıştırma için üst konsolda sıfır boşluklu bir çatı bağlantısı oluşturmak için kullanılır. Eski işlemden% 53 daha hızlı olmasının yanı sıra, montaj sırasında% 24 daha az CO2 salgılar ve birleştirme işleminde ek malzeme kullanılmadığı için ısının yarısı kadar ısı girişi olur.

Magnezyum çapraz ateli

Bölme ve asma kulelerini birbirine bağlayan bu ayraç öncekinden% 33 daha az yoğun ve% 28 daha hafiftir. Döküm iç yivleme kullanılarak mühendisler 500 gram daha tıraş etmeyi başardılar. Alüminyum cıvatalar dikme kulelerine sabitlenir.

Makaralı hemming kapı açıklıkları

Alüminyum paneller çelik iç çekirdek etrafına kademeli olarak üç 30 ° ‘lik adımlarla sarılır ve daha sonra delici kilitleme ile yerine sıkılır. Bu, kapı açılma yüksekliğini 14 mm ve genişliğini 36 mm artırarak değerli milimetre alan sunar. A direği profili inceltilerek sürücünün görüşü 5 ° arttırıldı.

Karbon fiber takviyeli polimer arka panel

Havacılıkta kullanılana benzer bir yerleştirme işleminin daha hızlı bir sürümü kullanılarak üretilen 2.6kg CFRP paneli otomobilin genel rijitliğine% 33 katkıda bulunur. Kesme kuvvetlerinin yanı sıra uzunlamasına ve enine yükleri emmek için tam olarak yerleştirilmiş 5 cm genişliğinde bantlardan oluşur.

Biyomimikri

İyi hatıraları olanlar, verimli şekilli kutu balıklarının çizgileri boyunca tasarlanan ve 2005’ten itibaren Mercedes ‘Bionic konseptini hatırlayabilir. Hiçbir şeye dönüşmedi, ancak doğa mühendislere kuşun kemik yapısında bulunan hafif ve yüksek mukavemetini taklit etmek için ilham veriyor. A8, diğer tasarımlara göre% 50 daha sert yapılarda ince duvar kafes dökümlerine sahip bagaj tabanının altında ikiz 143 cm kirişler kullanıyor.

Yeni Audi A8’in askıya alınması açıklandı

48 volt mimarisi , bugüne kadar şirketin en teknik otomobilleri olarak şekilleniyor.

Ingolstadt’tan otomobil resminin önünde damlatılarak beslenecek en son tit-bit, bu yaz ortaya çıkacak yeni aktif süspansiyon sistemine ayrıntılı bir bakış. Bununla birlikte, 1980’lerde Lotus’un öncülüğünü yaptığı ve her şeyi fethettiği FW15C F1 arabasında Williams tarafından mükemmelleştirilen ve oldukça pahalı ve nispeten ağır hidrolik sistemlerin aksine, Audi her 15 damper ayarını değiştirmek için her köşesinde gelişmiş 2kW elektrik motorları kullanıyor. A8’in süspansiyon geliştirme müdürü Thomas Muller’e göre yolculuğu ütülemek için milisaniye.

Yağsız, sadece büyük kemikli: yeni Audi A8'in süspansiyonu ve şasesi açıklandı

Öndüzey, aktif fark, hava süspansiyonu: 2017 Audi A8’de teknik galore

Sadece CAR’a konuşan Muller, aktif süspansiyonun, aracın şasi dinamikleri içerisinde, hava süspansiyonunu, direksiyon simidini, arka tekerlek direksiyonunu, ESP’yi, quattro dört tekerlekten çekişi ve tek bir güçlü tarafından yönetilen aktif arka diferansiyelini kucaklayan sadece bir element olduğunu açıkladı. şasi elektronik kontrol ünitesi (ECU).

± 5 ° arka-direksiyon ile A8’in dönüm daire 90 cm giden modeli daha az olan ve daha 20 santimetre daha az 11.4 mtrs, indirgenir bir A4 ; bu, sadece dar, kentsel alanlarda manevrayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle hızda daha hızlı ve daha istikrarlı şerit değiştirmeyi mümkün kılar.

Dört teker direksiyon, dönüş noktasını arka tekerleklere doğru kaydırır ve arka koltuktaki yolcular için daha az yanal kafa hareketi sağlar.

Yağsız, sadece büyük kemikli: yeni Audi A8'in süspansiyonu ve şasesi açıklandı

Aktif süspansiyon ‘hidrolik sistemden üç kat daha verimli’

Ancak, Muller’ı gerçekten büyüleyen aktif süspansiyondur. Normal durumda, araç hava süspansiyonuna oturur, amortisörler yalnızca gerektiğinde açılır. Bu nedenle, enerji tüketimi asgari düzeydedir: ‘Karayolu hızlarında 20W civarında, zorlu yollarda 250W ve Nürburgring’i düşürmek, bir hidrolik sistemden iki ila üç kat daha verimli 400W tüketir.’

Bunun anahtarı, ‘gerilim dalgası dişlisini’ ve motoru birbirine bağlayan yeni bir kayış tahrik sistemidir; eski, benzersiz tasarımı sayesinde çok yüksek bir 1:80 oranına izin veriyor. Bu arada, bu teknoloji ilk olarak 2007 A4’ün direksiyon düzeninde kullanılmıştır.

Yağsız, sadece büyük kemikli: yeni Audi A8'in süspansiyonu ve şasesi açıklandı

Aktif süspansiyon, yol yüzeyini ‘okuyan’ öne bakan ADAS kameradan gelen girdiler vasıtasıyla kontrol edilir, süspansiyonu uyku polisleri veya sığ tencere delikleriyle baş etmek için buna göre süspansiyonu yükseltmek veya alçaltmak için sinyalleri kontrol ünitesine iletir. elektronik sensörler. Sistem saniyede 16kN üretme yeteneğine sahiptir ve sıfır ile 6Hz arasında bir bant genişliği ile birleştirildiğinde, damperin her 15 milisaniyede bir değiştirildiği anlamına gelir.

Muller, uzun boylu hareketleri yumuşatmanın yanı sıra, sert viraj altındaki gövde yuvarlanmalarının daha yüksek g kuvvetleri ile karşılaşıldığında yarıya indiğini ve yeni lüks salona ‘beklemeyeceğiniz’ bir çeviklik hissi verdiğini iddia ediyor.

Aktif olarak askıya alma, yolcuları yan etkilerden zarar görmekten kurtarmaya yardımcı olabilir

Her şey konforla ilgili değil, aynı zamanda bir güvenlik elemanı var. Ön algı yan sensörlerine bağlanarak süspansiyon sürüş yüksekliğini yükseltir, böylece herhangi bir yan darbe eşik yapısı ve kapı (lar) yerine çapraz araba kirişleri tarafından alınır.

Bu, gelişimin sadece başlangıcı, diyor Muller, Audi’nin, sürücü, yolcu ve araç güvenliği üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu görmek için aracın köşeye yaslandığı “oyma” gibi araç davranışları üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor.

Yağsız, sadece büyük kemikli: yeni Audi A8'in süspansiyonu ve şasesi açıklandı

Leave a Reply