Yeni 2017 Audi A8 resmen açıkladı: tüm bilmeniz gerekenler

Yeni 2017 Audi A8
Seviye 3 özerk teknoloji
Prologdan ilham alan tasarım

Sayısız zamanlar yolunda gözetledik ve cennete uçtu ama nihayet burada: bu tamamen yeni Audi A8 lüks salon.

Audi, bu araba sınıfına gelince, ellerinde yüksek bir sipariş aldı; Keskin direksiyonlu BMW 7 serisi ve üstün zenginlikli Mercedes S-Class’ı üstlenmeli ve kavga etmelidir.

Başlıklar, Audi’nin ‘Prologue tasarım çalışması tarafından verilen vaadi sunduğunu’ söylediği yeni ve ince bir tasarım ile Ingolstadt’ın ‘özellikle otomatik sürüş için geliştirilmiş olan pilotlu sürüş sistemlerinin dünya prömiyerini’ içeriyor.

Tamam, önce bana tüm bu teknolojiden bahset

Otursan iyi olur – bir süre burada olacaksın. Yeni Audi A8, markanın yeni Audi Ai teknolojisi için ilk platformu olup, Level 3 özerkliği sağlayan Audi AI trafik sıkışıklığı yardımcısının ‘dünya prömiyerini’ içeriyor.

Bu, arabanın trafikteki otoyollardaki bir düğmeye basılarak devralınabileceği anlamına gelir. 37mph hıza kadar çalışır ve hızlanma (durmadan bile), kendi isteğine göre direksiyon ve frenleme kontrolü yapar. Bu, Audi’ye göre, sürücü aracının geçici olarak ani serbest zamanlarıyla başka şeyler yapmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Yeni 2017 Audi A8 resmen açıkladı: tüm bilmeniz gerekenler

Bu elbette tekerleği sallamayı denemek demek değildir. Trafik yardımı açıkken, uykuya dalmakta olduğunuza dair işaretler arayan ve sizi tekrar uyandırmaya çalışan işaretler arayan sürücüye bakan bir kamera var.

Aynı zamanda uzaktan park yeri ve uzaktan garaj pilotu da var; bu, parlak lüks arabanızın, siz olmadan arabaya girmeden bir park alanına veya kendi garajınıza gireceği anlamına geliyor. Telefonunuza canlı yayın yayınlayan aracın kameralarını kullanarak göz kulak olabilirsiniz.

Lazer tarayıcı şeklindeki yeni nesil algılama teknolojisi, diğer 23 sensör, kamera ve radarın algılayamayacağı konusunda fazladan bir farkındalık katmanı oluşturuyor. Lazer tarayıcı ön tamponun içine monte edilmiştir ve radarın veya kameraların tam olarak algılayamadığı yüzeylerden sıçrayan yakın kızılötesi ışık lazerlerini patlatır.

Yeni 2017 Audi A8 resmen açıkladı: tüm bilmeniz gerekenler

İsteğe bağlı Şehir yardımı paketi, aktif yaya algılamasını, kör nokta izlemeyi ve park yerlerinden geri çıkarken kullanacağınız çapraz trafik yardımını içerir. Audi AI Park yardım paketine gidin ve araba tekerleğinizi çekmekte olduğunuzu düşünüyorsa, size park pilotu, 360 derece kameralar ve hatta bir frenleme uyarısı verir. Uzun mesafeli seyir sizin işiniz ise, Tur paketinde uyarlamalı seyir ile birlikte trafik sıkışıklığı yardımcısı bulunur.

A8, ‘X-Car’ teknolojisini, buluta navigasyon ve bilgi-eğlence sistemleri üzerinden bağlayarak kullanıyor. Bu, o ve mevcut diğer Audis’in yayınladığı hız sınırlarındaki değişiklikleri ya da diğer kaza sürücülerini, bozulan araçları veya olumsuz hava koşullarını uyardığı anlamına gelir. Servis, BMW ve Mercedes’in bile iyileştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için çalıştığı HERE tarafından sağlanmaktadır.

Vay, bu çok teknik – iç mekan nasıl?

Audi, sınıfının en büyüğü olduğunu söylüyor. İç uzunluktaki 32 mm’lik bir artış, hem A8 hem de A8 L için daha fazla alan anlamına geliyordu.

İç tasarım, bu yılın başlarında Şangay’da ortaya çıkarılan Q8 konseptinden ve e-tron Sportback konseptinden ilham almış gibi görünüyor. Tam HD Sanal Kokpit ekranı ile birlikte, gösterge panosunun ortasına hakim iki büyük dokunmatik ekran var. İki bilgi-eğlence ekranından yüksek olanı navigasyon ve eğlence sistemlerine bakar, düşük olanı ise iklim kontrol ayarlarına adanmış.

Yeni 2017 Audi A8 resmen açıkladı: tüm bilmeniz gerekenler

Arkada, yolculara birinci sınıf havayolu konfor seviyelerine müdahale edilir. Koltuklarını elektronik olarak yatırabilirler ve ayaklarını ön koltukların arkasına bağlı katlanan bir yüzey üzerinde durdurabilirler. Lüks koltukta ısıtma, havalandırma ve masaj fonksiyonları bulunur ve ayak dayaması ayaklarınıza bile masaj yapabilir.

Yeni Audi A8 motorları ve performans

A8’in tüm motorları hafif melezler, 48 voltluk elektrik sistemi boşluğu alıyor. Elektrik sistemi, A8’inizin motor devrini kullanmadan hızlı bir şekilde açabileceği ve hızlı hareket eden bir start / stop sistemi sağladığı anlamına gelir. Yine de sadece verimlilik için değil; 48 voltluk sistem, A8’in aktif tahrik sistemlerinden bazılarına güç veriyor, ancak daha sonra bu parçalara geçeceğiz.

Lansman A8’de iki adet 3.0 litrelik V6 ürünü mevcut olacak. 3.0 litrelik TFSI benzin 282bhp ve 368lb ft tork sağlarken, 3.0 litrelik TDI’da muslukta 335bhp ve 442lb ft.

Yeni 2017 Audi A8 resmen açıkladı: tüm bilmeniz gerekenler

2018 döndüğünde, iki adet 4.0 litrelik V8 motor – bir 454bhp V8 TFSI benzin ve bir 429bhp V8 TDI dizel – aralığa katılacak ve daha fazla seçenek sunacak ve 577bhp 6.0 litrelik W12 topper için özel olarak kullanılabilir olacak A8 L.

Audi ayrıca 2018’de 3.0 litrelik bir TFSI benzinli motor ve bagaj tabanının altına yerleştirilmiş 14.1kWh lityum-iyon pil içeren bir A8 L e-tron quattro vaat ediyor. Tamamen elektrikli bir 31 mil menzil vaat ediyor ve Audi, e-tron modelinin, maksimum verimlilik için planlanan aktif bir navigasyon rotasına sahip olduğunuzda pilini ne zaman şarj edeceğini öngöreceğini iddia ediyor. Audi’nin kablosuz şarj etme özellikleri standart olacak, ancak açıkçası kendi şarj pediniz için ekstra ödeme yapmanız gerekecek.

4.0 litrelik TFSI, W12 ve e-tron modelleri standart olarak aktif gürültü iptaline sahipken, 3.0 litrelik TDI, V8 ve W12 motorları, A8’i rölantide herhangi bir titreşimin giderilmesine yardımcı olmak için aktif motor montajlarına sahiptir.

A8 seyir gemisi gibi idare eder mi?

Audi ummaz. Markanın quattro dört tekerlekten çekiş sistemi, normal koşullarda gücü 40:60 ön / arkaya ayıran standart olarak standarttır, ancak sürüş koşulları gerektiriyorsa sürücünün% 70’ini öne ve% 85’ini arkaya dağıtabilir . Dört tekerden direksiyon, isteğe bağlı olarak acelesi olanlar için bir spor farkı olduğu için isteğe bağlıdır.

Havalı süspansiyon standarttır ve Audi, V6 benzinli ve V8 motorlarda kullanıma sunulan ‘Audi AI aktif süspansiyonu’ sunacaktır (W12’de standarttır). Süspansiyon sistemi, yoldaki herhangi bir yayın konfor modundayken yaylarını önceden uyarmak için önündeki yolu tamamen tarar ve dinamik olarak gövde yuvarlamasını azaltır.

Yeni 2017 Audi A8 resmen açıkladı: tüm bilmeniz gerekenler

Ayrıca, aktif süspansiyon sistemi, bir yandan çarpışmada daha fazla koruma sağlamak için, gövdeyi maruz kalan tarafta 80 mm’ye kadar yükselterek arabayı olası bir kazaya hazırlamak için 360 derecelik sensörler kullanır. Audi, ‘kabin ve yolculara etki eden yüklerin deformasyonunun% 50’ye kadar azaltılabileceğini’ iddia ediyor.

Yeni Audi A8 fiyatı ve çıkış tarihi

Henüz İngiltere fiyatları yok, ancak Audi, yeni A8 luxo-mavisinin 2017 sonbaharının sonuna doğru satışa çıkacağını, bunun dışında A6 için normal olarak 90.600 avroluk bir başlangıç ​​fiyatı ile ekstra bir fiyat için 94.100 avro olacağını söyledi. uzun A8 L.

Tüm Audi incelemelerimizi buradan okuyun

Leave a Reply